0
0.00 

Porcelana

Piękno, elegancja, szlachetność

Piękno, elegancja, szlachetność

Niezależnie od tego, czy będzie to niewielka figurka, czy ręcznie malowana chińska zastawa, niemal za każdym przedmiotem wykonanym z porcelany kryje się jakaś niesamowita historia. Co sprawia, że wykonane z niej przedmioty są tak wyjątkowe?

Zdjęcie : Pozłacany i ręcznie malowany talerz gabinetu królewskiego wiedeńskiego autorstwa Bruno Geyera, XIX wiek

Nazywana bywa białym złotem i jest wbrew obiegowej opinii najbardziej trwałym surowcem ceramicznym. Niektórzy wytrzymałość porcelany porównują nawet do granitu. Jej unikatowym właściwościom trudno się oprzeć i nic dziwnego, że od wielu wieków fascynuje ona ludzkość. Już w dawnych czasach uważana była za wyznacznik wysokiego statusu społecznego, historia porcelany sięga czasów starożytnych. Jako pierwsi zaczęli ją wytwarzać Chińczycy – najwcześniejsze zachowane naczynia datowane są na VII wiek naszej ery.

W późniejszych epokach, wraz z rozwojem handlu, porcelana trafiła również do innych krajów. Wiele z nich podejmowało próby opracowania własnej metody produkcji, jednak ta oryginalna zastawa, sprowadzana z Państwa Środka, nadal uchodziła za najcenniejszą i była ceniona szczególnie. Przez stulecia cieszyła się ona mianem dobra luksusowego – ze względu na konieczność sprowadzania jej z odległych krain uchodziła za prestiżową i cieszyła ogromnym zainteresowaniem w pałacach i na dworach. Do końca XVII wieku zapotrzebowanie na porcelanowe wyroby było tak wysokie, że ich wartość rynkowa przewyższała cenę zastawy ze srebra i złota. Za porcelanę kupowano całe wsie i miasteczka, to był niewyobrażalny luksus.

Wspaniałe okazy są dzisiaj w rękach muzeów i kolekcjonerów, stanowią wyjątkową wartość historyczną i kolekcjonerską.

Naszą misją jest zachęcenie do używania jej na co dzień, dlatego prezentujemy Wam to co zgromadziliśmy przez lata oraz wyroby które na bieżąco wpadają w nasze ręce podczas naszej jubilerskiej misji. Znajdziecie u nas wyjątkowe serwisy herbaciane, pojedyncze egzemplarze zestawów śniadaniowych czy kompletów do mokki, figurki porcelanowe, puchary i inne przedmioty z minionych epok. To tutaj znajdziecie Państwo unikaty do swoich domowych zbiorów i ozdoby waszych witryn, życzymy Wam wiele przyjemności w tej podróży.

0