0
0.00 

Zegarki

Czas płynie wolno czy szybko?

Historia zegara na przestrzeni wieków

Od początku świata człowiek odczuwał upływ czasu. Obecnie znamy cykle dobowe, potrafimy mierzyć czas za pomocą specjalnych mechanizmów. Mimo, rozwoju techniki nawet w XXI wieku istnieje wiele pytań odnośnie czasu, które pozostają bez odpowiedzi.

Foto: Złoty zegarek z perłami i emalią. Paryż około 1785 rok. Model został wykonany na rynek Chiński.

Naukowcy zdają sobie sprawę z istnienia czasu, ale nikt nie wie czy jest on skończony czy nieskończony? Jeśli miałby być nieskończony to czy wpływają na niego prawa fizyki? Mimo, że nie jesteśmy w stanie dokładnie określić czym jest czas, to jednego możemy być pewni, że ruch wskazówek potwierdza istnienie czasu.

Pierwsze zegary

PPoczątkowo prawa natury wyznaczały cykle życia roślin i zwierząt. Po licznych obserwacjach człowiek zauważył, że czas zatacza koła, co pozwala na planowanie pewnych zadań i działań. Czas zaczął być rozpatrywany w kategoriach zysku. Rolnicy wiedzieli kiedy należy siać i zbierać plony, a Nomadzi, kiedy trzeba wyruszyć w szlak. Na początku ustalenia czasu opierały się na pozycji słońca i cykliczności kalendarza oraz pór roku. Pierwsze mechanizmy mierzące czas pojawiły się 2-3 tys. lat p.n.e. Gnomon był to pionowy słup, który bazował na cieniu rzucanym przez słońce. W ciągu dnia pełnił rolę dzisiejszych wskazówek.

Charakterystyka czasomierzy

Drugim wynalezionym mechanizmem do mierzenia czasu był zegar ogniowy, który powstał w Chinach 2-3 tys. lat p.n.e. Jego działanie polegało na spalaniu się metalowego pręta w labiryncie rowków wypełnionym proszkiem. Egipcjanie używali natomiast zegara wodnego.

Foto: Szczególnie piękny egzemplarz, złoty AUTOMATYCZNY ZEGAREK KIESZONKOWY „ESPRIT DU TEMPS” z podwójną klapką. Wymiary: Ø ok. 47 mm, grubość koperty ok. 14 mm. Długość łańcuszka: 36 cm.

Najstarsze świadectwa jego użycia pochodzą z XV w p.n.e. Zegar składał się z naczynia z wodą, które posiadało otwór i podziałkę. Ubywanie cieczy świadczyło o upływaniu czasu. W III w p.n.e. pojawił się ulepszony zegar słoneczny, wzbogacony o półkolistą czaszę. Mechaniczny zegar wieżowy powstał pod koniec XIII wieku w Europie. Był to ogromny mechanizm umieszczony na wieżach kościelnych i ratuszowych. Składał się z napędu wagowego. Pierwszy przenośny zegar powstał w 1510 roku w Norymberdze. Dzięki wykorzystaniu sprężyny zmniejszono rozmiary zegara i zaczęto wykorzystywać go do użytku domowego. Zegar kurantowy wynaleziono we Flandrii w XV wieku. Zastosowano w nim dzwonki, a mechanizm młotkowy wybijał melodie o pełnych godzinach i po kwadransach. Zegary kieszonkowe powstały w 1675 roku. Miały one bardzo charakterystyczny wygląd. Mechanizm wraz z tarczą zamykane były w bogato zdobionych kopertach.

I tak doszliśmy do momentu kiedy zegarek stał się częścią biżuterii osobistej, dowodem zamożności, bogactwa oraz elegancji. Noszono jego na wykwintnych dewizkach, łańcuszkach wykonanych ze złota lub srebra. Wszystkie te i inne ciekawe egzemplarze będziemy Państwu oferować w naszym Boutique, mając nadzieje że przypadną Państwu do gustu.

0