0
0.00 

Bursztyn, metal

Wykonane z naturalnych materiałów

Nie szlachetny, ale cenny

Wminionych stuleciach nie tylko złoto, perły i kamienie szlachetne kształtowały produkcję biżuterii. Lista rzekomo bazowych materiałów, z których od zawsze robiono biżuterię, jest długa. Ale nawet jeśli ich wartość materialna się nie liczy: wysoka jakość, umiejętna produkcja i ekscytujące historie dzieł są i pozostają godne podziwu.

Biżuteria żelazna była wielką modą na początku XIX wieku. Ta biżuteria została pierwotnie stworzona w Berlinie jako nadający się do noszenia znak patriotyzmu przeciwko Napoleonowi, który zagrażał Prusom. Kobiety stolicy Prus ofiarowały swoją złotą biżuterię i otrzymały żelazne zamienniki, które odtąd nosiły z dumą. Ale w bardzo krótkim czasie moda na czarną biżuterię rozprzestrzeniła się po całej Europie, nawet we Francji, wkrótce zaczęto nosić biżuterię z „Fer de Berlin”. Nic dziwnego, że inne ośrodki obróbki żelaza i biżuterii wytwarzały biżuterię z tego materiału na rynek.

Bursztyn, „złoto Bałtyku”, do dziś nie stracił nic ze swojej atrakcyjności. Szeroka gama jego zawsze ciepłej barwy oraz dobre właściwości materiałowe bursztynu pozwoliły na przestrzeni wieków stworzyć wspaniałe przedmioty, z których żaden nie jest podobny do drugiego. Ale oprócz tak wielkich dzieł sztuki, jak słynna Bursztynowa Komnata i liczne cenne obiekty kunstkammerskie epoki renesansu, bursztyn zawsze był materiałem do wyrobu biżuterii.

Szczególnie zachwycamy się wykwintnymi wyrobami polskich rzemieślników bursztynu zlokalizowanych w rejonie trójmiasta, która od lat produkują wspaniałe naszyjniki i broszki. Często oprawione w srebro, przyspieszają bicie serca każdego kochanka.

Wreszcie tworzenie i noszenie biżuterii z włosów i biżuterii zawierającej włosy było modą na romantyczną przyjaźń i kult pamiątek. Niektóre wspaniałe dzieła tego typu przetrwały do ​​naszych czasów, zwłaszcza z okresu klasycyzmu i biedermeiera: albo trzymają włosy bliskich w małych medalionach, albo są wykonane w całości z włosów przy użyciu skomplikowanej techniki koronki klockowej. Odkryj tę zapomnianą formę pamięci i ciesz się techniczną finezją tych obiektów!

0