0
0.00 

Granaty

Głęboki czerwony blask z bohemii

Ogniste smoki i karbunkuły

Rozpalony do czerwoności granat jest jednym z najstarszych znanych nam kamieni szlachetnych. Wysokiej jakości granaty z Czech odznaczają się wyjątkowym blaskiem koloru, który w dawnych czasach został zwiększony do prawdziwego pokazu sztucznych ogni dzięki połączeniu dużej liczby małych kamieni w jednej biżuterii. Odkryj typowe broszki i naszyjniki wykonane z granatowych gwiazd i kwiatów, ale także rzadsze skarby, takie jak bransoletki i pierścionki!

Foto: Złoty pierścionek z granatem – Wiedeński wyrób Rodziny Habsburgów z ok. 1880 roku.

Wykwintne pierścionki i broszki z granatów oprawionych w złoto znane są już od późnej starożytności. Osadzone blisko siebie w szlachetnym metalu czeskie granaty oczarowały ludy Europy już w IV i V wieku. Wiele nazw, pod którymi znany był kamień, pochodzi z tego okresu. Czy to jako „carbunculus”, które pochodzi od łacińskiego „carbunculus” i oznacza coś w rodzaju „świecącego węgla”, czy jako „pyrope”, zapożyczone z greckiego i oznaczające „ogniste oko” – głęboki czerwony blask zawsze nadawał kamień jego imię.

Granat w swoich licznych odmianach był jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych XVIII wieku. Ludzie pokochali intensywny kolor tych kamieni, który tak dobrze współgrał z modą rokoko. Jednak wraz z końcem Ancien Regime popadł w zapomnienie.

Granat został ponownie odkryty dopiero w połowie XIX wieku. Jego tajemniczy, romantyczny wygląd spodobał się ówczesnym mieszkańcom. Jego odświętny, ale dyskretny blask zaspokajał ich pragnienie zdystansowania się od szlachty i początkowo był uważany za kamień mieszczański. Dopóki Elżbieta „Sissi” z Austrii nie otrzymała od swych czeskich poddanych dużej pary granatów i nosiła je w towarzystwie wiedeńskim: granat znów był akceptowalny.

0