0
0.00 

Kamee i pieczęcie

Starożytne dziedzictwo

Antyczna biżuteria z kameą

Obrazy wyrzeźbione w kamieniu i muszli od czasów starożytnych zachwycały. Jako dowód najwyższego poziomu rzemiosła zdobiły one cesarza już wtedy, a władcy średniowiecza i renesansu również trzymali się tej tradycji. Wraz z rozwojem turystyki pod koniec XVIII wieku kamee stały się par excellence klasyczną włoską pamiątką. Odkryj z nami cenne przykłady z różnych epok!

Można wyróżnić dwie różne techniki: Intaglio przedstawia herby, osoby i sceny wyryte w materiale, najczęściej kamieniu, w odwróconym wizerunku. Służyły jako pieczęcie do zamykania listów i dokumentów. Spotykamy je w tej funkcji do dziś, zwłaszcza w postaci sygnetu.

Fotografia Kamee z okresu Rococo ok. 1730 rok (Mitologia Grecka).

Z drugiej strony kamee przedstawiają przedstawienie we właściwym kierunku i wzniesione na głębszy grunt. Często wycinano je również w agacie, derenie lub onyksie, ale są też przykłady w muszli. Oprawione w broszki, wisiorki lub jako obrazy, cennie przechowują twarze władców i bohaterów, portrety starożytnych bogów oraz – szczególnie kolekcjonerskie – wielopostaciowe sceny z mitologii, historii i literatury.

Szczególne miejsce w historii kamei zajmują Włochy, których produkcja rozkwitła w XVIII i XIX wieku w rejonie Neapolu. Podczas Grand Tour podróżnicy z całej Europy zwiedzali starożytne budowle Włoch i studiowali kolekcje dzieł sztuki wielkich ośrodków kulturalnych Florencji, Rzymu i Neapolu. W cennych kameach z muszli znaleźli idealny obiekt do uwiecznienia wspomnień z życia na beztroskim południu, które często trwało kilka miesięcy.

Przedstawiamy Państwu cenny wybór rzeźby ciętej z różnych epok. Oprócz wklęsłodruków i kamei znajdziesz tu także pieczęcie i inną cenną biżuterię, która podoba się przedstawieniom figuratywnym. Należą do nich tak różnorodne techniki, jak malarstwo miniaturowe i rzadki obraz wycinany w koralowcach.

0