0
0.00 

Mikromozaiki

Świat w miniaturze

Ja też we Włoszech!

Szczególną pozycję w naszej ofercie zajmuje biżuteria antyczna z mikromozaikami. Od końca XVIII wieku w Rzymie i Wenecji powstawały najwspanialsze przedstawienia najpiękniejszych zabytków Włoch, a my jesteśmy zdumieni ich dokładnością i bogactwem szczegółów. Odkryj dowody utraconej techniki, które zostały zebrane jako pamiątki w całej Europie i za granicą.

Pomysł produkcji najdelikatniejszych mozaik w szkle, aby móc nimi ozdobić zarówno biżuterię, jak i drobne przedmioty codziennego użytku, takie jak tabakiery, pudełka i przyciski do papieru, zrodził się w Rzymie. Tu, a dokładniej w Watykanie, od około 1600 roku pracował warsztat wykonujący mozaikowe kopie obrazów ołtarzowych ustawionych w Bazylice św. Piotra. Ponieważ płótna ucierpiały od sadzy ze świec i dużej wilgotności spowodowanej licznymi pielgrzymami, postanowiono zastąpić je mozaikami z pustaków szklanych. Pod koniec XVIII wieku zadanie to zostało jednak zakończone i artyści w warsztacie musieli szukać nowego pola działania. Dlatego Giacomo Raffaelli i Cesare Aguatti opracowali około 1775 roku nową technikę tworzenia maleńkich mozaik, które stały się znane jako „mosaici filati”, tkane mozaiki.

Foto: Bransoletka z mikromozaiki z 18k złota i szkła, Rzym XIX w.

Te mozaiki stały się upragnionymi pamiątkami wielu podróżników podczas Wielkiej Wycieczki, którzy zabrali ze sobą do domu szczegółowe przedstawienia budowli i ruin Wiecznego Miasta oraz życia codziennego. Przez cały XIX wiek powstawały kolejne widoki, ale także przedstawienia zwierząt i innych rzeczy wzorowane na antycznych mozaikach z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Sukces rzymskich mozaik dał początek także warsztatom w innych miastach, które podjęły ideę miniaturyzacji. Wenecja stała się ośrodkiem, w którym, podobnie jak w Rzymie, artyści mogli spojrzeć wstecz na długą tradycję tworzenia mozaik i na to, jak wkrótce stworzyli widoki swojego miasta dla podróżnych. Również we Florencji, gdzie od 1588 roku istniała tradycja sztuki mozaikowej z Opificio delle Pietre Dure, powstawały dzieła w małych i bardzo małych formatach, nadające się na pamiątki. Tworzone tu przedmioty nie składają się jednak z jednolitych szklanych tesser, ale z precyzyjnie wyciętych płytek kamieni szlachetnych na ciemnym tle, które tworzą martwe natury z kwiatów, które nigdy nie więdną z drobno żyłkowanym agatem, jadeitem, koralem, turkusem i onyksem.

Pod koniec XIX wieku zanikła technika mikromozaiki. Jako praca zbyt kosztowna i czasochłonna nie wytrzymała konkurencji fotografii jako pamiątki z podróży i warsztaty musiały zostać zamknięte.

0