0
0.00 

Opale

Łzy radości bogów

Antyczna biżuteria z opalu

Już na początku naszej ery blask opalu oczarował rzymskiego pisarza Pliniusza: „Ma ogień delikatniejszy niż karbunkuł, ma purpurową iskrę ametystu i morską zieleń szmaragdu i całkowicie nieprawdopodobna mieszanina światła.” (nat. hist. 37,21) Nic więc dziwnego, że wokół opalu wciąż krąży wiele mitów i legend oraz że jest on jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych.

Różne rodzaje muszli ze wszystkich oceanów tworzą perły w niezliczonych kolorach i rozmiarach. Duże perły słonowodne są najlepszymi i największymi perłami naturalnymi. Są one głównie przetwarzane na naszyjniki z pereł lub jako środek dużej biżuterii diamentowej. Kiedy w 1860 roku wśród koronowanych głów Europy stało się modne noszenie sznurów pereł zawieszonych w obfitości na szyjach, tułowiu i ramionach, świadczy to nie tylko o radości płynącej z piękna perły, ale także o jej wartości ekonomicznej. Służyły one jako dowód statusu królewskiego, ponieważ perły były jeszcze na początku XX wieku warte złota.

Foto: Pierścionki z różnymi odcieniami i barwami opalu.

Według starożytnej mitologii zmieniające kolor inkluzje opalu to łzy radości Zeusa, ojca bogów, które wylały się po pokonaniu Tytanów. Kamień ten był więc kojarzony z przepychem olimpijskiego nieba bogów i wierzono, że łączy w sobie piękno wszystkich drogocennych kamieni występujących na ziemi.

Jednak opal, który wcześniej znajdował się tylko na Węgrzech, mógł ugruntować swoją pozycję jako kamień szlachetny dopiero po odkryciu nowych, bardziej produktywnych złóż opalu: brytyjska biżuteria, zwłaszcza z epoki ukształtowanej przez królową Wiktorię, charakteryzuje się bogatym i cenne wykorzystanie opali, ponieważ to właśnie w Australii, kolonii Imperium, pod koniec wieku odkryto duże złoża opalu. Jego bogactwo kolorów odpowiadało gustowi epoki, w której często łączono go z czerwonawym złotem.

Ale nawet w kolejnych epokach opal zawsze pozostawał jednym z najpopularniejszych kamieni jubilerskich. A nowe okazy, takie jak ogniste opale z Meksyku, dodatkowo wzbogaciły wybór.

0