0
0.00 

Rococo i klasycyzm

Życie w pięknie

Życie pełne piękna

Biżuteria z XVIII i początku XIX wieku jest kształtowana przez dworskie życie. W rezydencjach książęcych narodził się zarówno bujny rokoko Ancien Régime, jak i surowy klasycyzm około 1790 roku. Promienne kamienie szlachetne w eleganckich wzorach pomagały żyć w luksusie i przepychu – i nadal świadczą o tym marzeniu w świecie piękna.

Foto: JOSEPH MARIE VIEN (Francja 1716-1809), tytuł: Les Vestales

Formalny język i modele rokoka znacznie różnią się od tych z klasycyzmu i empire. W połowie XVIII wieku ludzie uwielbiali motywy roślinne, bogato zdobione kolorowymi kamieniami, które noszono na szerokich sukniach. Tak zwane pierścionki Giardinetti przynosiły całe bukiety kwiatów w miniaturze z kamieni szlachetnych do rąk eleganckich pań. Asymetrie w projekcie cieszyły oko spragnione różnorodności, bardzo podobne do tytułowego motywu dekoracyjnego z tamtych czasów, rozchylających się na różne strony rocaille.

Wraz z końcem Ancien Régime, monarchii poprzedzających rewolucję francuską, projekty złotników zyskały niespotykaną wcześniej surowość. Zorientowanie na modele antyczne wymagało silniejszej stylizacji elementów, zmniejszyła się też kolorystyka: perły i diamenty zdobiły teraz bryły mieniące się w białym świetle w dużych ilościach, a nowe materiały, takie jak cięta stal czy żelazo, lśniły równie monochromatycznymi barwami. Szlachetne kolorowe kamienie nie straciły na popularności, choć rzadko łączono je w wielobarwne bryły. Jednak antyczne klejnoty i kamee lub nowo utworzone klejnoty i kamee w stylu antycznym są obecnie częściej włączane do prac.

To, co łączy obie epoki, to upodobanie do bogatego wyposażenia i wysokiej jakości wykonania, dlatego zebraliśmy je w jedną kategorię. Tworzone ręcznie, znajdujemy klejnoty, ciepło mieniące się w starych szlifach, w większości oprawione w srebro i oprawione w złoto, które było używane w różnych stopach, które w większości są już dziś nieużywane. Więcej funkcji specjalnych znajdziesz w informacjach na każdym egzemplarzu — zapraszamy do odkrywania ich bez obawy!

0