0
0.00 

Medaliony

Mój skarb

Antyczne medaliony

Dzięki możliwości przechowywania drobnych pamiątek medaliony są częścią europejskiej kultury pamięci od około 200 lat. Noszone blisko serca, z małym listem lub zdjęciem w środku, uważane są za dowód uczucia i nadal stanowią popularny prezent.

Pierwotnie medaliony były przeznaczone do przechowywania listu lub kosmyka włosów. Dzięki temu uzyskały dość obszerny kształt, z otwieraną komorą w środku. Przód jest często zdobiony perłami i diamentami lub grawerowany z najlepszym kunsztem. Niektóre powstały również jako medaliony obrazkowe do prezentacji miniaturowych obrazów, których podobnie jak ramki do obrazów, nie można otworzyć. Te wisiorki są często emaliowane na czarno lub wycinane z onyksu.

Wraz z rozpowszechnieniem się fotografii zmieniła się jej forma. Ponieważ prawie każdy mógł mieć fotografię około 1900 roku, płaski, rozkładany medalion ze zdjęciem stał się teraz powszechny. Dzieła te powstawały w wielu formach i konfiguracjach, od prostych srebrnych kółek po cenne pojedyncze egzemplarze w formach secesji.

0