0
0.00 

Biżuteria Fahrnera

Zadawala - uszczęśliwia!

Ponowne odkrycie

Whistorii biżuterii z Niemiec biżuteria Fahrner z Pforzheim zajmuje szczególne miejsce. W epoce Art Nouveau i Art Déco Theodor Fahrner, a później jego następca Gustav Braendle, wiedzieli lepiej niż prawie każdy inny współczesny producent biżuterii, jak sprawić, by artystycznie przekonujące projekty i wysokiej jakości wykonanie stały się znakiem rozpoznawczym ich broszek, naszyjników, bransoletek i kolczyki.

Foto: Reklama firmy Fahrnerschmuck, lata 50.

Theodor Fahrner sprawił, że biżuteria artystyczna była przystępna cenowo, ponieważ łączył nowoczesne formy z demokratycznymi materiałami. Nie było pojedynczych egzemplarzy dla małej elity, takiej jak Lalique czy Cartier, ale projekty były produkowane masowo ze srebra, zdobione emalią, markazytami i okazjonalnie kamieniami szlachetnymi. Jubilerzy i domy towarowe w całej Europie sprzedawali biżuterię, którą Fahrner szeroko reklamował w dziennikach i magazynach: „Biżuteria Fahrner – projektowana przez najlepszych artystów” pozwalała każdej kobiecie uczestniczyć w nowoczesnym życiu pełnym piękna.

Każdego roku podróżujący sprzedawcy z dużymi skrzynkami na próbki prezentowali miejscowym jubilerom innowacje opracowane w Pforzheim. Taka próbna szkatułka pełna nienoszonej biżuterii Fahrnera leżała nietknięta na strychu przez ponad 40 lat, dopóki nie została nam zaoferowana. Zawierał próbki prawie wszystkich serii od około 1919 roku do rozwiązania firmy w 1979 roku, większość z numerem modelu lub pieczęcią „Original Fahrner”. Prezentujemy te perełki na tej stronie.

Katalog „Theodor Fahrner. Biżuteria między awangardą a tradycją”, wyd. Brigitte Leonhardt i Dieter Zühlsdorff, Stuttgart 2005.

0